شرکت Neuralink که متعلق به کارآفرین مشهور Elon Musk است به تازگی از فناوری جدید خود رونمایی کرده است. این محصول جدید که گونه‌ی جدیدی از تجهیزات تداخل مغز و ماشین (BMI) است با این هدف در حال توسعه است که معلولین حرکتی را قادر سازد تا بتوانند وسایلی مانند یک کامپیوتر را کنترل کنند. اولین گامی که این شرکت در این راستا برداشته تولید «رشته» هایی است که انعطاف‌پذیر بوده و در درون مغز فرد جایگذاری می‌شوند. این رشته‌ها این قابلیت را ایجاد می‌کنند که بتوان حجم بسیار بالایی از داده را بین مغز و یک ماشین جابجا کرد. طبق اعلام شرکت سازنده، هر رشته میتواند ۹۶ شاخه داشته باشد و هر شاخه که بین ۴ تا ۶ میکرون قطر دارد ۳۰۷۲ الکترود را در خود جای می‌دهد. همه‌ی این رشته‌ها به ماشینی وصل می‌شوند که وظیفه‌ی یکپارچه‌سازی آنها را بر عهده دارد و ساخت این ماشین، خود گام بزرگ دیگری برای ارتباط کارآمد بین مغز انسان و دنیای بیرون است.

البته پیش از نیز تحقیقات زیادی در زمینه‌ی ارتباط مغز و ماشین در مجموعه‌های مختلف تحقیقاتی انجام شده بود و حتی این تحقیقات دستاوردهای عملی و کاربردی نیز در اختیار عموم قرار داده‌اند. مثلا برای درمان بیماری پارکینسون، الکترودهایی ساخته شده که درون مغز بیمار قرار می‌گیرد تا بیماری را مهار کند. یا یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه واشنگتن شبکه‌ای موسوم به «شبکه‌ی مغز به مغز» ساخته که با استفاده از آن افراد می‌توانند صرفا با فکر کردن در یک بازی ویدویی بازی کنند! همچنین محققان دانشگاه سن‌فرانسیسکو با ضبط کردن سیگنال‌های مغزی از افراد در هنگام صحبت کردن می‌توانند این سیگنال‌ها را به کلمات قابل فهم تبدیل کنند. با این وجود دستاوردهای تحقیقاتی ‌ Neuralinkگام‌ها فراتر از چیزهایی است که تا به حال در تحقیقات مختلف به دست آمده. مثلا محصول تجاری BrainGate که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد و متکی بر فناوری Utah Array است اجازه‌ی اتصال ۱۲۸ الکترود را به مغز می‌دهد که قابل مقایسه با تعداد اتصال محصول Neuralink نیست. ضمن آنکه الکترودهای BrainGate با سوزن‌هایی به جمجمه متصل می‌شوند که می‌توانند به مغز آسیب برسانند ولی این محصول جدید که از جنس پلیمر ساخته شده این خطر را ندارد.

طبق گفته‌ی Musk، فناوری جدید آنها روی میمون تست شده و نتیجه‌ی آن این بوده که میمون توانسته به وسیله‌ی این فناوری یک کامپیوتر را کنترل کند. شرکت Neuralink قرار است در تعامل با دانشگاه استنفورد، مراحل آزمایش روی داوطلبین انسانی را آغاز کند و امیدوار است تا پایان سال جاری میلادی به اولین نتایج خود برسد. برای کار گذاشتن این تراشه در مغز، شرکت سازنده رباتی ساخته است که ۶ رشته را در هر دقیقه وارد مغز می‌کند بدون اینکه به رگ‌های خونی مغز آسیب برساند. Musk در سخنرانی خود اعلام کرده که هدف نهایی خود در این مسیر را ارتباط موثر بین مغز انسان و هوش مصنوعی(AI) می‌داند و سعی دارد تا به این وسیله انسان را در رقابت با هوش مصنوعی به برتری برساند. با این وجود تا ورود تجاری این محصول شرکت Neuralink به بازار، کار تحقیقاتی قابل توجهی لازم است که دقیقا به همین دلیل این شرکت همزمان با اعلام دستیابی به این فناوری، فراخوان جذب نیروی خود را نیز منتشر کرده است و از متخصصان و محققان این حوزه دعوت کرده تا به این پروژه بپیوندند.

منابع : The Verge , The Economic

Responses

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+