ENTP-A

ENTP-A

برونگرا، شهودی، متفکر، دریافت‌گر، قاطع

مناظره‌گر

متفکرانی هوشمند و کنجکاو که نمی‌توانند در برابر وسوسه‌ی حل یک چالش فکری مقاومت کنند

منبع دریافت انرژی :

حضور در جمع و تعامل با دیگران

روش قضاوت :

مبتنی بر شواهد عینی و استدلال های منطقی

هویت :

قاطع در تصمیم گیری

روش ادراک :

 تامل در مفاهیم ذهنی، انتزاعی و مفاهیم پنهان

تعامل با دنیای بیرون :

میل به آزادی، انعطاف و دریافت اطلاعات بیشتر  

تیپ رفتاری :

تحلیل گر مفهوم پرداز

نقطه قوت اصلی :

خلاقیت و درک تصویر کلان و شناخت پیوندها و ارتباطات

نقطه ضعف اصلی :

عمل گرایی و تمرکز و توجه به جزییات مسائل

شخصیت مناظره‌گر به‌راستی عاشق مباحثه کردن است، یعنی به چالش کشیدن استدلال‌ها و اعتقادات مختلف و به نمایش گذاشتن حاصل این تلاش برای همگان. مناظره‌گران بر خلاف شخصیت‌های مصمم‌تر، این کار را به این دلیل انجام نمی‌دهند که می‌خواهند به هدفی مهم یا استراتژیک برسند، بلکه فقط به این دلیل ساده این کار را انجام می‌دهند که برایشان سرگرم‌کننده است. هیچ‌کس به اندازه مناظره‌گران نبرد ذهنی را دوست ندارد، چرا که این کار بدون هیچ زحمتی به آنها این فرصت را می‌دهد که شوخ طبعی‌شان را به کار ببرند، دانش گسترده خود را به نمایش بگذارند و توانایی‌شان در ربط دادن ایده‌های پراکنده برای اثبات یک حرف را نشان ‌دهند.

تناقض غریبی در مورد مناظره‌گران وجود دارد زیرا آنها به‌طور خستگی‌ناپذیری برای اثبات چیزهایی استدلال می‌کنند که در واقع به آنها باور ندارند یعنی پای خود را در کفش دیگران می‌کنند تا در مورد یک حقیقت از منظری دیگر استدلال نمایند.

استدلال منطقی علیه آنچه که به آن باور دارند به افراد این گونه‌ی شخصیتی کمک می‌کند تا نه تنها درک بهتری از شیوه‌ی استدلال دیگران کسب کنند، بلکه درک بهتری از عقاید مخالف خود نیز بیابند. این تاکتیک را نباید با درک متقابل اشتباه گرفت (که گونه‌های شخصیتی گروه آرمانگرا به دنبال آن هستند). مناظره‌گران دائماً در حال تلاش برای کسب دانش هستند و برای کسب دانش چه راهی بهتر از حمله به یک ایده و دفاع از آن از هر زاویه و از هر طرف وجود دارد؟

مناظره‌گران که تا حدودی از اینکه طرف شکست‌خورده‌ی بحث باشند لذت می‌برند، عاشق این تمرین ذهنی هستند که نظام فکری غالب در جامعه را به چالش کشیده و آن را بازسازی کنند و یا امور را به هم ریخته و آنها را به شیوه‌هایی تازه طرح کنند. با این حال از توضیح در مورد شیوه‌ی اجرای پیشنهادهای خود در عالم واقع عاجز هستند. شخصیت‌های مناظره‌گر عاشق این هستند که “ایده آفرینی” کنند و افکار بزرگی داشته باشند، اما از اینکه به هر قیمتی گرفتار انجام “کارهای سنگین” شوند پرهیز می‌کنند. مناظره‌گران دوست دارند ایده‌های اصیلی را پدید بیاورند، سپس کنار بکشند و اجازه بدهند شخصیت‌های عملگراتر و سختکوش‌تر زحمت تدارکات مربوط به اجرا و نگهداری را بکشند.

توانایی مناظره‌گران برای بحث می‌تواند آزاردهنده باشد، مثلاً وقتی چنین افرادی با زیر سؤال بردن نظرات رئیس خود در یک جلسه یا گزینش مهمترین نکاتی که دیگران گفته‌اند، موجبات رنجش آنها را فراهم کنند. قضیه وقتی پیچیده‌تر می‌شود که بدانیم مناظره‌گران ذاتاً صداقت دارند زیرا این گونه افراد کلمات را خوب به هم نمی‌آمیزند و اهمیت چندانی نمی‌دهند که افرادی دلسوز یا مهربان تلقی شوند. افرادی که ذهنیت مشابهی با گونه شخصیتی مناظره‌گر داشته باشند با آن کنار می‌آیند، اما اغلب اوقات گونه‌های شخصیتی حساس‌تر و به‌طور کلی جامعه، از مناقشه گریزان هستند و احساسات، آسایش و حتی دروغ‌های مصلحتی را به حقایق ناخوشایند و عقلانیت سفت و سخت ترجیح می‌دهند.

این امر باعث دلسردی مناظره‌گران می‌شود زیرا وقتی سرگرم زیر و رو کردن عقاید دیگران و زیر پا گذاشتن احساساتشان هستند درمی‌یابند که راه بسیاری از مجادلات سرگرم‌کننده‌شان بر روی آنها بسته می‌شود. شخصیت‌های مناظره‌گر به دلیل نگرش، اعتماد به نفس، دانش و حس شوخ‌طبعی مورد احترام قرار می‌گیرند، اما اغلب در تلاش برای استفاده از همین ویژگی‌ها به عنوان مبنایی برای دوستی‌های عمیق‌تر و روابط عاشقانه دچار مشکل می‌شوند.

مناظره‌گران معمولا آدم‌های تاثیرگذاری هستند و اغلب این توانایی ذاتی را دارند که دیگران را با افکار و عقاید خود به هیجان بیاورند. خوشرو و معاشرتی هستند و مهارت زیادی در برقراری ارتباط با هر نوع  آدمی دارند. به عنوان تیپی که نقش اول آن شهود است، از توانایی دیدن تصویر کلی و پیش‌‌بینی جهت‌گیری‌ها برخوردارند و اعتماد به نفس زیادی دارند. شور و اشتیاق‌شان چنان مسری است و چنان مهارتی در مذاکره دارند که اغلب قادرند دیگران را به شرکت در کارهای خلاقانه و اغلب موفق خود ترغیب کنند.

اما مناظره‌گران ممکن است با غفلت از نقش آخرشان، که حس است، بهترین ایده‌های خود را خراب کنند. بسیاری از ایده‌های آنها هرگز به بار نمی‌نشیند چون به جزئیات مهم به خوبی توجه نمی‌کنند و بعد از اتمام بخش اولیه و خلاقانه‌ی کار، کسل و خسته می‌شوند یا ممکن است پیگیری‌های لازم را در مورد بسیاری از تعهداتی که بر عهده می‌گیرند انجام ندهند. برای بسیاری از آنها جذاب‌ترین، نیروزا ترین و رضایت‌بخش ترین چیز هیجان مسابقه است، نه رسیدن به جایزه.

گرچه مناظره‌گران متفکرند، ولی دوست دارند توجه دیگران را جلب کنند و نیاز شدیدی به محبوب بودن دارند. آنها از سرگرم کردن دوستان و نزدیکان لذت می‌برند و در حالی که در وسط صحنه می‌ایستند، از نمایش هوشمندی و مهارت‌های زبانی خود لذت می‌برند. به علاوه مذاکره‌کنندگان فوق‌العاده‌ای هستند که می‌دانند چگونه از مهارتهای فکری خود برای رسیدن به مقصود استفاده کنند. در تصمیم‌گیری بسیار منطقی هستند، دلایل موافق و مخالف موضوع را بی‌طرفانه می‌سنجند و تصمیمات مقتضی و به‌جا می‌گیرند.

چون مناظره‌گرها خیلی خوش‌برخورد و جذاب هستند و صادق و با انگیزه نشان می‌دهند، اگر نتوانند به تعهدات‌شان عمل کنند یا بیش از مقداری که کار می‌کنند حرفِ کار را بزنند، ممکن است دوستان و حامیان خود را مایوس یا از خود بیزار کنند. در نگاه دیگران ممکن است این رفتار بی‌ثباتی و دمدمی مزاجی تلقی شود و منجر به از بین رفتن اعتماد به یک مناظره‌گر شود.

مناظره‌گرها خیلی انعطاف‌پذیر هستند و این توانایی را دارند که اگر شرایط اقتضا کند، ۱۸۰ درجه تغییر جهت دهند. آنها نه خیلی لیبرال هستند و نه خیلی محافظه‌کار ، روش انجام کار برایشان بسیار اهمیت دارد و از قواعد بازی آگاهند و به خوبی می‌توانند آنها را برای رسیدن به اهداف خود تغییر دهند! کنجکاو و دارای دید باز و خالی از تعصب هستند و ترجیح می‌دهند گزینه‌های خود را تا جای ممکن باز نگه دارند. چون از محدود کردن گزینه‌های پیش رو بدشان می‌آید، بسیاری از آنها در تصمیم‌گیری یا متعهد ماندن به تصمیماتشان مشکل دارند که این موضوع می‌تواند عواقبی جدی برایشان به بار آورد. این خطر برایشان وجود دارد که پیوسته تعلل کنند و افکار خوب و ظرفیتهای خود هدر دهند و معروف شوند به اینکه قابل اعتماد نیستند.

مناظره‌گران برای مهار توانایی‌های طبیعی خود نسبت به دیگران راه درازتری در پیش دارند – استقلال فکری و چشم‌انداز باز آنها فوق‌العاده ارزشمند است به‌خصوص وقتی مسئول انجام کاری باشند یا حداقل کسی که مسئول است از آنها حرف‌شنوی داشته باشد، اما انجام عملی کارها نیازمند مقداری پیگیری است که افراد دارای گونه شخصیتی مناظره‌گر نمی‌توانند از پس آن برآیند.

مناظره‌گران پس از اینکه جایگاه خود را مستحکم کردند، باید به خاطر داشته باشند که برای اینکه ایده‌هایشان به ثمر بنشیند، همیشه برای کنار هم چیدن بخش‌های آن به دیگران وابسته هستند – چنانچه مناظره‌گران بخش زیادی از وقت خود را صرف “پیروز شدن” در مباحثات کنند تا ایجاد اجماع، در نهایت پشتیبانی لازم را برای موفق شدن در اختیار نخواهند داشت. افراد دارای این گونه شخصیتی به این دلیل که نقش وکیل مدافع شیطان را به‌خوبی ایفا می‌کنند، ممکن است متوجه شوند که پیچیده‌ترین و باارزش‌ترین چالش فکری درک دیدگاه‌های احساساتی‌تر، و استدلال در خصوص ملاحظات و سازش در کنار منطق و پیشرفت است.

آخرین ویژگی، هویت، که همه‌ی ویژگی‌های دیگر را تحت تاثیر قرار می‌دهد، نشان می‌دهد که شما چقدر به قابلیت‌ها و تصمیمات خود مطمئن هستید. این ویژگی به عنوان یک حس گر درونی عمل می‌کند که به ورودی‌های وارده از دنیای بیرون عکس‌العمل نشان می‌دهد، ورودی‌هایی مانند پیروزی یا شکست، بازخوردی که دیگران در مورد شما می‌دهند، فشارهای وارده از اتفاقات پیش‌بینی نشده و از این قبیل موارد.

شخصیت‌های قاطع با اعتماد به نفس، مسلط به اعصاب و مقاوم در برابر استرس هستند. آنها در رسیدن به اهدافشان خیلی نگران نیستند و چندان خودشان را تحت فشار نگذاشته و اذیت نمی‌کنند. به همین ترتیب، چندان وقت صرف فکر کردن به انتخاب‌ها و رفتارهای گذشته‌ی خود نمی‌کنند. از نگاه یک فرد قاطع، آنچه انجام شده، انجام شده است! و دلیلی برای تحلیل آن وجود ندارد. جای تعجب ندارد که افراد این تیپ از زندگی خود رضایت بیشتری دارند و همچنین به قابلیت‌های خودشان در رویارویی با موقعیت‌های غیرمنتظره اعتماد بیشتری دارند.

این شخصیت تمایل به شنا کردن در خلاف جهت رودخانه دارد و تمایلی ندارد متفاوت با آنچه واقعاً هست دیده شود. در نگاه او چیزی که خودش هست به اندازه‌ی کافی جذاب هست که نیاز نباشد برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران خودش را مطابق میل آنها تغییر دهد. این ویژگی در مواردی منجر به خلق یک قهرمان می‌شود که علیه وضعیت موجود قیام می‌کند و قهرمانانه پیروز می‌شود یا قهرمانانه نابود می‌شود!