ENFJ-A

ENFJ-A

برونگرا، شهودی، احساسی، قضاوت‌گر، قاطع

قهرمان

رهبرانی کاریزماتیک و الهام‌بخش که قادر هستند شنوندگان خود را هیپنوتیزم کنند

منبع دریافت انرژی :

حضور در جمع و تعامل با دیگران

روش قضاوت :

مبتنی بر ارزش ها و با توجه به احساسات انسانی

هویت :

قاطع در تصمیم گیری

روش ادراک :

 تامل در مفاهیم ذهنی، انتزاعی و مفاهیم پنهان

تعامل با دنیای بیرون :

میل به تصمیم گیری، ساختاردهی و کنترل دیگران  

تیپ رفتاری :

الهام بخش آرمانگرا

نقطه قوت اصلی :

درک احساسات دیگران و درک تاثیر اعمالش بر افراد

نقطه ضعف اصلی :

تحلیل منطقی و واقع گرایانه مسائل

“قهرمانان” رهبرانی بالفطره و سرشار از عشق و شور و جذبه هستند. این شخصیت‌ها که حدود دو درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند اغلب سیاستمداران، مربیان و معلمان ما هستند که الهام‌ بخش دیگران برای کسب موفقیت و انجام کارهای موثر در جهان هستند. قهرمانان به‌طور طبیعی دارای اعتماد به نفسی هستند که برای آنها در بین دیگران نفوذ ایجاد می‌کند. آنها از اینکه دیگران را به سمت همکاری با هم و کمک به رشد خود و جامعه‌شان هدایت کنند احساس غرور و شادی می‌کنند.

مردم جذب شخصیت‌های قوی می‌شوند و قهرمانان اینگونه‌اند، چرا که از خود نوع‌دوستی، فداکاری و دغدغه‌مندی نشان می‌دهند و از قیام کردن و بیان عقایدشان در هنگامی که احساس می‌کنند لازم است سخن بگویند نمی‌ترسند. آنها به‌راحتی می‌توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند، به‌خصوص به صورت حضوری، و شهودی بودن به آنها کمک می‌کند تا آنچه در ذهن دیگران می‌گذرد را درک کنند، خواه احساسات باشد یا تفکرات منطقی. قهرمانان به‌راحتی انگیزه‌های افراد را درک کرده و قادر هستند با قرار دادن آنها در کنار اتفاقات به ظاهر بی‌ربط، ارتباط موجود بین آنها را توضیح دهند و از آن هدفی مشترک یافته و با فصاحت و جذابیت بیان کنند.

قهرمانان صادقانه به دیگران علاقه دارند ولی این علاقه به مردم می‌تواند حتی نوعی نقص به حساب آید، چرا که وقتی افرادی با این گونه‌‌ی شخصیتی به کسی باور داشته باشند، ممکن است بیش از حد در مشکلات آن شخص درگیر شوند یا بیش از حد به وی اعتماد کنند. این اعتماد معمولاً ناشی از نوعی رسالت درونی آنها است که الهام‌بخش کسانی است که به رشد خود اهمیت می‌دهند. اما اگر این تیپ شخصیتی مراقب نباشد، ممکن است خوش‌بینی خود را بیش از حد تعمیم دهد و گاهی اوقات دیگران را وادار به حرکت کند در حالی‌که ممکن است این افراد آمادگی یا تمایلی به این کار نداشته باشند.

قهرمانان نسبت به خطر دیگری نیز آسیب‌پذیر هستند: آن‌ها ظرفیت فوق‌العاده‌ای برای درک و تجزیه و تحلیل احساسات خود دارند، اما اگر بیش از حد درگیر احساسات فرد دیگری شوند، ممکن است دچار نوعی مالیخولیای عاطفی شوند، مشکلات افراد دیگر را برای خود تصور کنند، و بکوشند اشکالی را در خودشان برطرف کنند که واقعاً وجود ندارد. اگر این شخصیت‌ها به نقطه‌ای برسند که شخصی کردن مشکلات شخص دیگری آنها را متوقف سازد، ممکن است توانایی خود را برای مشاهده‌ی واقعیت مساله از دست بدهند و در نتیجه هیچ کمکی به دیگران نکنند. وقتی چنین اتفاقی رخ داد، مهم است که قهرمانان خود را عقب بکشند و با تأمل در خود، بین آنچه احساس می‌کنند و آنچه که خارج از احساسات آنها واقعا وجود دارد و باید از منظری دیگری به آن نگریست تمایز قائل شوند.

قهرمانان افرادی با صداقت هستند که به دیگران اهمیت می‌دهند و حرفشان حرف است! و هیچ چیزی به اندازه‌ِی مسئولیت یک تیم را بر عهده گرفتن، یکپارچه کردن آن تیم و انگیزه‌ بخشیدن به اعضای آن با اشتیاقی سرشار آنها را خوشحال نمی‌کند.

افراد دارای گونه‌ی شخصیتی قهرمان نوع‌دوستانی از خودگذشته و پرشور هستند، گاهی اوقات حتی تا مرز نقض منافع خودشان، و بعید است وقتی در کمک به مردم و ایده‌های آنها به پا می‌خیزند از سلاح به دست گرفتن هراس داشته باشند. جای تعجب نیست که بسیاری از “قهرمانان” معروف، رهبران سیاسی و فرهنگی بانفوذی هستند. این گونه‌ی شخصیتی می‌خواهد راه آینده‌ای روشن‌تر را به دیگران نشان دهد، چه با هدایت یک ملت به سمت استقلال، یا رهبری یک تیم فوتبال برای پیروز شدن در مسابقه‌ای دشوار.

برای “قهرمان” ها حفظ هماهنگی در روابط، هدف تمام عمر و نیز مهارتی طبیعی و مسلم است. چون نقش اول آنها احساس است قادرند احساسات دیگران را به خوبی درک کنند و انگیزه‌ی زیادی برای کمک به دیگران دارند. “قهرمان” ها گرم، مهربان و با محبت هستند و آن‌قدر به دیگران توجه دارند که اغلب می‌توانند نیازهای آنها را، خصوصاً نیازهای عاطفی را پیش‌بینی کنند، و به خوبی قادرند به دیگران در حل مسائل شخصی‌شان به شیوه‌های خلاقانه‌ای کمک کنند.

“قهرمان” ها فصیح، سرزنده و پراشتیاق و اغلب سخنرانان قهّاری هستند و شمّ خاصی در تشخیص نیازهای مخاطب دارند. آنها از این موهبت نادر برخوردارند که به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنند، خواه ارتباط با افراد و خواه ارتباط با گروه‌ها. معقول و با سیاست هستند و از اینکه می‌توانند اساس خوبی در دیگران ایجاد کند به خود می‌بالند. اغلب مراقب هستند که کاری نکنند که دیگران را ناراحت کنند یا احساساتشان را جریحه‌دار کنند.

از آنجا که نقش آخر آنها تفکر است، اغلب دچار فقدان جدی واقع‌بینی هستند و ممکن است بیش از حد حساس باشند و از چیزهایی دلخور شوند که قصدی در آن نبوده. به علاوه ممکن است در گرفتن تصمیمات منطقی دچار مشکل شوند، چون به سختی می‌توانند به منصفانه بودن یک تصمیم اعتماد کنند. در تلاش برای خوشحال کردن دیگران و تحت تاثیر قرار دادن آنها، اغلب بیش از حد لازم، مسئولیت به عهده می‌گیرند و گاهی در نهایت احساس می‌کنند از پا درآمده‌اند و قدر کارشان دانسته نشده.

بیشتر قهرمان‌ها آدمهای منظم و پرکاری هستند که انرژی زیادی دارند. هرگونه تعامل اجتماعی باعث می‌شود سطح انرژی این خوش‌صحبت‌های جذاب بیش از پیش افزایش یابد. آنها اغلب قادرند چند فکر یا کار را همزمان پیش ببرند و توجه لازم را به هر یک مبذول دارند. و بیش از همه زمانی خوشحال می‌شوند که برنامه و نقشه‌ای دارند و برای رسیدن به اهداف خود می‌توانند با دیگران همکاری کنند و به آنها برای رسیدن به حداکثر توانایی‌شان کمک کنند. آنها نگران مسائل جهانی‌اند و افکاری قدرتمند و مبتنی بر ارزش‌های شخصی دارند که این افکار را تقریبا آزادانه با دیگران در میان می‌گذارند.

اما آنها آن‌قدر در گرفتن تصمیم یا به اتمام رساندن کار عجله دارند که ممکن است گزینه‌ها را پیش از موقع حذف کنند، در نتیجه ممکن است از توجه به برخی اطلاعات مهم غافل شوند. قهرمان ها تمایل دارند کار را هرچه سریعتر و مطابق با روشی به اتمام برسانند که فکر می‌کنند باید انجام شود، و همین باعث می‌شود انعطاف‌ناپذیر شوند و حتی زمانی که موقعیت اقتضا می‌کند، نتوانند خود را سازگار کرده و بدون برنامه‌ریزی قبلی اقدام کنند. معمولا اگر درباره‌ی ارزش و جایگاه نقش منحصر به فرد خود اطمینان حاصل کنند می‌توانند گامی به عقب گذاشته و احساس تعادل و توازن خود را بازیابند.

آخرین ویژگی، هویت، که همه‌ی ویژگی‌های دیگر را تحت تاثیر قرار می‌دهد، نشان می‌دهد که شما چقدر به قابلیت‌ها و تصمیمات خود مطمئن هستید. این ویژگی به عنوان یک حس گر درونی عمل می‌کند که به ورودی‌های وارده از دنیای بیرون عکس‌العمل نشان می‌دهد، ورودی‌هایی مانند پیروزی یا شکست، بازخوردی که دیگران در مورد شما می‌دهند، فشارهای وارده از اتفاقات پیش‌بینی نشده و از این قبیل موارد.

شخصیت‌های قاطع با اعتماد به نفس، مسلط به اعصاب و مقاوم در برابر استرس هستند. آنها در رسیدن به اهدافشان خیلی نگران نیستند و چندان خودشان را تحت فشار نگذاشته و اذیت نمی‌کنند. به همین ترتیب، چندان وقت صرف فکر کردن به انتخاب‌ها و رفتارهای گذشته‌ی خود نمی‌کنند. از نگاه یک فرد قاطع، آنچه انجام شده، انجام شده است! و دلیلی برای تحلیل آن وجود ندارد. جای تعجب ندارد که افراد این تیپ از زندگی خود رضایت بیشتری دارند و همچنین به قابلیت‌های خودشان در رویارویی با موقعیت‌های غیرمنتظره اعتماد بیشتری دارند.

این شخصیت تمایل به شنا کردن در خلاف جهت رودخانه دارد و تمایلی ندارد متفاوت با آنچه واقعاً هست دیده شود. در نگاه او چیزی که خودش هست به اندازه‌ی کافی جذاب هست که نیاز نباشد برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران خودش را مطابق میل آنها تغییر دهد. این ویژگی در مواردی منجر به خلق یک قهرمان می‌شود که علیه وضعیت موجود قیام می‌کند و قهرمانانه پیروز می‌شود یا قهرمانانه نابود می‌شود!